Stochastická rezonančná terapia v praxi: Dr. Witold Furgał, lekár pre fyzikálnu terapiu a športové vedy,k Zdravotné centrum Medivitsport v Tarnobrzegu, Poľsko

Predmet aplikačných pozorovaní:

Stochastickú rezonančnú terapiu som aplikoval v časovom rozsahu  6 týždňov na štyroch postihnutých deťoch:

  1. Radek Ł., mužské pohlavie, 15 rokov, Diagnóza: Autizmus/ Aspergerov syndróm
  2. Agata W., ženské pohlavie, 18 rokov, Diagnóza: Autizmus
  3. Marcin L., mužské pohlavie, 14 rokov, Diagnóza: poškodenie malého mozgu, rastom podmienené bolesti kostí a kĺbov
  4. Mateusz S., mužské pohlavie, 16 rokov, Diagnóza: Ataxia

 

O každé dieťa bolo popri tom komplexne postarané pedagogicky a psychoterapeuticky. Procedúry so SRT nasledovali u každého dieťaťa dva týždne každodenne a následne ďalší mesiac dvakrát do týždňa.

 

Aplikačné pozorovania

 

Radek

Zvýšený tonus, ktorý sa u autistických detí často vyskytuje, sa už od prvého ošetrenia redukuje. Radek chodil pred ošetrením so silno predkloneným telom a nechával hlavu visieť dolu. Po každom ošetrení sa prejavilo výrazné zlepšenie jeho držania tela. Špeciálne mohol chlapec trvalo držať vzpriamene svoju hlavu. Naviac mi oznámila Radkova matka, že od druhého ošetrenia sa u chlapca už viac nevyskytli poruchy spánku. Môže zaspávať vo zvyčajnom čase a prebúdza sa v normálnom čase vstávania celej rodiny.

 

Agata

Aj u nej som zistila už po prvej aplikácii vysokú mieru redukcie tonusu. Ďalej sa u dievčaťa výrazne znížila hyperaktivita a agresivita. Pozoruhodným sa javí rodičovské upozornenie, že Agata teraz dodržiava nočný kľud a preto je celá rodina oslobodená. Pacientka dokonca mohla stráviť jednu pokojnú noc u svojich starých rodičov, čo vo všetkých predchádzajúcich rokoch nebolo vôbec možné.

 

 Marcin

Terapia bola nasmerovaná u Marcina na jeho neustále bolesti kostí a kĺbov – následok jeho rastu. Už po prvých troch ošetreniach bolesti zmizli. Pozoruhodným je moje pozorovanie, že nastúpilo aj zlepšenie jeho kognitívnych schopností: Marcin je v stave dopredu plánovať svoje predsavzatia a abstraktne myslieť. Predtým nebol v takomto stave. Ďalej odpadli aj jeho fázy prerušovaného spánku – aj jeho spánkový rytmus sa normalizoval. Marcin je tlstý, od začiatku ošetrenia sa znížila jeho chuť do jedla, čo pozitívne ovplyvnilo jeho váhu. Je pohyblivejší a stal sa telesne aktívnejším.

 

Mateusz

Slabo vyvinutý svalový aparát výrazne poškodil jeho motoriku tak, že chlapec trpí poruchami hrubej a jemnej motoriky. Po ošetrení sa jeho stav natoľko zlepšil, že sa zistil nárast svalov v oblasti oboch stehien. Vo výsledku terapie sa mohlo zistiť aj zlepšenie rečových schopností. Mateusz sa vždy teší na ošetrenie a jeho rodičia pevne dúfajú v ďalšie úspechy, ktoré ešte prinesie podľa ich názoru stochastická rezonančná liečba.

 

Všetky deti boli ošetrované v máji  2010 denne po dobu dvoch týždňov. Na základe záplav museli od 19. mája predsa len robiť čiastočné obchádzky (od 16 do 48 km), takže mohli prísť na terapiu v nasledujúcom mesiaci len dvakrát do týždňa.

V každom jednotlivom prípade, ktorý som tu popísala, stochastická rezonančná terapia obstála v skúške: preukázala sa ako vysoko účinný podporný druh terapie pre deti s postihnutím.

Ísť späť

© 2021 Všetky práva vyhradené pre Medikocentrum s.r.o.
Používame anonymizované súbory cookie, aby sme Vám poskytli najlepší zážitok z našej stránky a ochránili vaše osobné údaje. Ak budete pokračovať, povoľujete tým prijatie všetkých súborov cookie na stránke spoločnosti Medikocentrum s.r.o.. Viac informácii